Opis modyfikacji:
„Gothic - Świat Skazańców” jest modem rozszerzającym podstawkę. Dodaje on do gry nowe historie, mnóstwo nowych frakcji czy też urozmaica obozy w grze, jednak użyte są jedynie istniejące już materiały, które ta gra oferuje.
Każdy, kto grał w oryginał, odkrył jedno czy więcej miejsc, w których pomyślał sobie pewnie „Dlaczego nic tu nie zostało zrobione?”.
Istnieje naprawdę cała masa takich miejsc, przy których można spokojnie zadać tego typu pytanie. Każdy gracz na pewno choć raz sobie je zadał.
I właśnie tutaj do akcji wkracza modyfikacja pt. „Świat Skazańców”. Mod ten wykorzystuje albo dostępne już materiały, które wprawdzie były obecne w plikach z oryginału, ale nie znalazły zastosowania w grze, albo dodaje specjalnie wykreowane historie, które nie odbiegają w wielkim stopniu od stylu znanego nam z podstawki. Oprócz niewykorzystanych miejsc, te kilka misji pobocznych dostępnych w oryginale również pozostawiało sporo do życzenia. Za szybko wracało się do wątku głównego gry, który to z biegiem czasu oferował kilka dodatkowych zadań.
W tym przypadku modyfikacja również korzysta z oryginalnych plików. Wiele postaci, które w oryginale albo miały do powiedzenia tylko jedno zdanie, albo nie miały w ogóle żadnego znaczenia, zostało powiązanych z różnymi zadaniami.
Teraz oferują one graczowi dodatkowe misje, które będzie mógł on wypełnić poza głównym wątkiem.
Wielu graczy skarżyło się również na bugi w grze. Twórcy oryginału wprawdzie opracowali kilka patchy, jednakże pewne oczywiste i irytujące błędy nigdy nie zostały naprawione. Chodzi tu np. o bugi z brakiem dźwięku podczas wyprowadzania animacji czy też niemożność wykonania określonych zadań. Również i tutaj „Świat Skazańców” przychodzi z pomocą.
Liczne błędy z podstawki zostały poprawione i gra teraz sprawia wrażenie ukończonej produkcji.
Kolejnym elementem, który poprawia ta modyfikacja, jest właśnie rola w grze. Już w oryginale znalazło się wielu śmiałków, którzy ochoczo wędrowali sobie po kolonii bez żadnego celu, aby po prostu móc tylko rozkoszować się atmosferą gry. Problem podstawki polegał jednak na tym, że tak naprawdę nikt nie zwracał uwagi na to, do którego obozu należy nasz bohater ani jaką posadę tam zajmował.
W tym modzie postacie różnie reagują na gracza, w zależności od tego, do jakiego obozu zdecydował się dołączyć.
Niektórzy ludzie będą go traktować uprzejmie, inni z szacunkiem, jeszcze inni będą do niego wrogo nastawieni i wcale nie będą bali się tego ukrywać. To daje graczowi poczucie, jak gdyby był on gdzieś po środku między byciem popychadłem, a byciem szanowanym członkiem danego obozu. Ponadto gracz może teraz realizować różne codzienne zadania innej frakcji. Nie ma znaczenia czy jako komiwojażer, najemnik czy też wojownik areny. Gracz nie musi już stale zgrywać bohatera, lecz może po prostu współuczestniczyć przy codziennym życiu wewnątrz bariery. Gracz może dokładnie wszystko to, co i pozostali NPC.
W oryginale jedynie gracz posuwał się cały czas dalej. Całe otoczenie pozostawało praktycznie bez zmian. Postacie tkwiły w trakcie gry zasadniczo w tym samym miejscu i od początku nie poczyniły żadnych większych kroków. Gdy tylko bohater trafia za barierę, żaden inny NPC ani nie awansuje, ani nawet nikt nie zdobywa nowej broni czy lepszej zbroi.
Do tego również się przyłożyliśmy i próbowaliśmy uczynić świat jeszcze bardziej żywym. Teraz NPC podczas rozgrywki pną się do góry, jeśli chodzi o gildię, nabywają nowe pancerze. Do tego dochodzą również myśliwi przemierzający cały świat czy też zróżnicowane wydarzenia, na które napotkamy, kiedy tylko dołączymy do któregoś z obozów.
Cechy modyfikacji:
* Możliwość zostania Guru,
* Możliwość zostania Magnatem (tylko dla najgorliwszych graczy),
* Wiele różnorodnych nowych zadań,
* Nowy balans broni i potworów,
* Inteligentne zachowanie potworów i ludzi,
* Puste obszary zostały włączone do świata gry,
* Niewykorzystane miejsca mają teraz nowe zastosowanie w grze,
* Puste jaskinie już nie są puste,
* Poziom trudności podobny do tego z dodatku „Noc Kruka”,
* Nowe umiejętności do nauki (dochodzi alchemia, kowalstwo, gotowanie itp.),
* Bujniejsza roślinność,
* Bardziej realistyczne codzienne czynności NPC,
* Ulepszanie pancerzy,
* Losowe nagrody dla wielu questów,
* Wiele nowych NPC,
* Bardziej zróżnicowane reakcje NPC na bohatera,
* Oryginalne zadania zostały zmienione lub rozszerzone,
* Naprawiono wiele błędów z podstawki,
* Ukryte skarby,
* Świat rozwija się wraz z bohaterem,
* Kilka easter eggów,
* Logika różnych zmian, które nawiązują do Gothic II,
* Bardziej „żywy” świat,
* Poprawione loadscreeny,
* Tłumaczenie wysokiej jakości,
* In Extremo
Ocena Moda